Nevěděla jsem jak na to, protože se za mou angličtinu stydím a vyčerpává mě. Mám špatnou výslovnost, gramatiku .. v psané podobě rozumím skvěle, jinak moc ne. “Co když mu to zkazím.” Snažila jsem se to řešit anglickou školkou, obešla jsem toho hodně, ale vyhodnotila jsem školky jako pro syna nevhodné. Následně jsem najala jednu kamarádku a jednu “opravdovou lektorku” AJ, aby si se synem hrály. přepněte hlidacky.cz do angličtiny a hledejte hlídání v AJ. Přišlo mi to ale málo. Tak jsme pak dělali další věci a teď jsem velmi spokojená - přes angličtinu se otevřel smysluplný internet. Super.
Syn totiž nemá povahu, aby cokoliv opakoval na povel. Jde svou cestou, chce být aktivní, chce se vyjádřit, projevit. Nechce říkat říkanky, zpívat písničky, tleskat do rytmu. Takže to nefungovalo. Ale věřím, že pro někoho to může být super. googlete kurz angličtina pro nejmenší, je toho hodně
Metoda maňásek. https://ucimedetianglictinu.cz/jak-na-manasky/ = celý tento web je skvělý Když má rodič čas, vytáhne loutku. Ta nerozumí a nemluví česky. Rodič si s dítětem hraje, mluví za loutku, dělá překladatele, akcentuje určitá slova. Maňásek mluví jednoduše, takže rodič překoná svůj ostych, že “neumí dost AJ, aby dítě mohl učit”. Doporučuji.
Druhý průlom byla videa o Minecraftu na youtube. Syn se koukal na “how to” videa (jak se v Minecraftu udělá to či ono). Tím, jak viděl činnost, a k ní slyšel komentář (“otevřete truhlu a vyndejte z ní meč”), si ohromně rychle spojil, co je co. na YT existují “how to” videa k čemukoliv, co vaše dítě zajímá, od stavění lega po kreslení poníků. Následujte zájem dítěte.
Rozmluvil se v řádu měsíců. U mnoha výrazů nevěděl, jak se to řekne česky - nešel z češtiny do angličtiny, ale rovnou do Aj.
Založit dítěti jeho vlastní Google účet. Bude se vás to ptát na rok narození. Pokud to vyplníte správně, Google sám od sebe do uršité míry chrání děti před potenciálně závadným obsahem. Ale na druhou dětem neumožňuje dělat ve svých službách určité věci. Což nám připadalo omezující, takže jsme nevyplnili pravdivě, že syn je dítě.
Dát si práci a na Youtube rozklikat, případně s dítětem přímo shlédnout různá videa, která vám připadají fajn. Z různých kanálů. Učíte tím algoritmus, co má nabízet jako další videa. Je váš cíl, aby nabízený obsah postupně "neodjel" k málo kvalitním nesmyslným videjím. Kanály: už pořádně nevím - TuTiTu, Peppa Pig, Pocoyo, how to videa v minecraftu, videa o zájmech dítěte (stavební stroje, dinosauři, .. co ho zrovna zajímá).
Obecně zatajit média v češtině: Dokud byl syn malý, vlastně jsme mu “neprozradili”, že existuje český internet. Pohádky, videa, softwary, operační systém .. vše jsme nechali nastavené v angličtině. Nepouštějte na youtube česká videa, pokud chcete, aby algoritmus dával dítěti anglická.
Řada lidí reportuje, že v nízkém věku dítě porozumělo angličtině sledováním pohádek, filmů, videjí.
Pro děti, které už aspirují na čtení: důsledně zapínejte u videjí titulky. Pokud čtení už je na spadnutí, pusťte třeba Paw Patrol, ale trochu zpomaleně - líp se jim to stíhá přečíst.
Číst anglicky se naučil přes videohru Teach your monster to read https://www.teachyourmonster.org/
další appka na základy čtení je Alphablocks https://www.learningblocks.tv/alphablocks/home
a přes knížky například z abebooks.co.uk (výprodej použitých)
Tip: knížky pro úplně první čtení: Farmyard Tales (sešity s jednoduchými příběhy, obrázkové). Četli jsme spolu nahlas a ukazovala jsem prstem, kde jsem.
Hodně rodin používá pro rozvoj slovní zásoby Duolingo.
Kolik slov vaše dítě (nebo vy) znáte, se dá odhadnout zde:
https://preply.com/en/learn/english/test-your-vocab
Online
preply.com je největší server na povídání si v cizích jazycích. Vyberte dle pokročilosti a ceny - můžete dát vydělat levným lektorům ze zemí třetího světa nebo vybrat dle své chuti. Omrkněte video s lektorem, jak na vás působí.
více edukativní platforma je outschool.com, vyfiltrujte 1:1 lekce a hledejte ESL
existují české programy na konverzaci a základní angličtinu, např. novakid.cz. Vyzkoušejte.
další platforma: italki.com
V reálném životě
základní psaní - web Umíme anglicky www.umimeanglicky.cz nabízí hravé procvičování.
psaní si s AI, např. s chatGPT: do promptu uveďte, že jste dítě, učíte se anglicky, chcete komunikovat jednoduše .. AI je nekonečně trpělivá a zdarma
pro děti, které chtějí tvořit jednoduché příběhy - program Night Zookeeper www.nightzookeeper.com
. Děti tvoří svoje zvířata v ZOO, píšou o nich příběhy.. Je to hodně interaktivní a vtahující. Nevím zda zpětnou vazbu poskytují ještě živí lidé, nebo už AI ale někdo jim prostě komentuje výtvory
pro děti, které se chtějí zlepšit v psaní: opět AI, třeba chatGPT: do promptu vysvětlete, co chcete. Např. že něco napíšete a AI má s vámi rozebrat, co by se mohlo zlepšit.
Creative Writing - pro větší děti - najmout si někoho, kdo dítě podporuje v psaní. Můžeme doporučit Brianne v rámci projektu Recess (recess.gg/explore - hledejte "creative"). Nebo najděte někoho na Outschool.com
Usnadňuje vzdělávání podle zájmu dítěte. Obrovský zdroj zdarma pro “všeobecný rozhled” je YouTube. Syna zajímá tak nějak všechno (věda, technika, zajímavosti o světě, vesmír, logické hádanky, …) playlist krátkých videjí, co se nám líbily https://bit.ly/3JPXKXz . Dále videohry v angličtině - skvělá věc na rozvoj nejrůznějších dovedností, od myšlení, přes flexibilitu, vytrvalost, …. Tutoriály k čemukoliv (např. v oblasti IT). Krásné filmy a seriály v originále. Aktuálně koukáme na Dragon Prince, dále je hit Hilda, Avatar the Last Airbender, Gravity Falls
Dítě má velmi pohodlně volbu, čím se zabývat. Online lekce a workshopy všeho možného, vedené příjemným způsobem. Typicky skupinky dětí z celého světa pracují společně na něčem.
Recess reces.gg Mimořádně skvělý projekt. Komunita, kde děti dělají na zábavných a náročných věcěch. "This is not a school, you are in charge."
Outschool.com outschool.com. Nejvíc jako "škola", ale zábavné. Syn měl rád Thinking Games, Imaginarium a Inventor Academy, escape roomy
joinquest.com - "Učí tě matiku v hře, která mě opravu baví."
collaborationlaboratory.com - "Učí tě to spolupráci a jiný dobrý skilly v hrách a challenžích, které jsou opravdu zábavný. Vůbec to nepůsobí jako výuka." (Z pozice rodiče oceňuju pečlivou zpětnou vazbu a individuální přístup k dítěti.)
synthesis.com - problem solving a diskuzní kroužky. Jak se naučit fungovat v nehierarchických skupinách. Jak myslet - jak se vyjádřit - jak spolupracovat.
Kontakt s lidmi z celého světa
Možnost čerpat informační zdroje hned, né až to doputuje do češtiny
Výhoda pro cestování